Themes - OnePress - en to fr translation catalogue (383 entries)

en: #about
fr: # à propos de

en: % Comments
fr: % commentaires

en: %1$s action required | %1$s actions required
fr[0]: %1$s action nécessaire
fr[1]: %1$s actions nécessaires

en: %1$s theme by %2$s
fr: %1$s thème par %2$s. Traduit par Wp Trads.

en: %1$s you will need to install and activate the %2$s plugin first.
fr: %1$s Vous devrez d’abord installer et activer l’extension %2$s.

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
fr: %s supporte l'outil de personnalisation pour tous les réglages du thème. Cliquez sur "Personnaliser" pour commencer.

en: (Edit)
fr: (Editer)

en: 1 Column
fr: 1 colonne

en: 1 Comment
fr: 1 Commentaire

en: 2 Columns
fr: 2 colonnes

en: 3 Columns
fr: 3 colonnes

en: 4 Columns
fr: 4 colonnes

en: About Us
fr: Qui sommes-nous

en: About content page
fr: Contenu de la page à propos

en: Active Now
fr: Activer

en: Add
fr: Ajouter

en: Add an item
fr: Ajouter un élément

en: Address
fr: Adresse

en: After number
fr: Après le numéro

en: All
fr: Tout

en: Apply for front page template only.
fr: Appliqué uniquement sur l&nbsp;accueil

en: Are you sure want to copy ?
fr: Voulez vous vraiment copier ?

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Author
fr: Auteur

en: Back To Top
fr: Retour en haut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image de background

en: Background Images
fr: Images d&rsquo;arrière-plan

en: Background Overlay Color
fr: Couleur de couverture du fond

en: Background image
fr: Image de fond

en: Before number
fr: Après le numéro

en: Below Hero Slider
fr: Sous le diaporama Hero

en: Button
fr: Bouton

en: Button #1 Link
fr: Lien du bouton #1

en: Button #1 Text
fr: Texte du bouton #1

en: Button #1 style
fr: Bouton de style #1

en: Button #2 Link
fr: Lien du bouton #2

en: Button #2 Text
fr: Texte du bouton #2

en: Button #2 style
fr: Bouton de style #2

en: Button Primary
fr: Bouton principal

en: Button Secondary
fr: Bouton secondaire

en: Carousel
fr: Carrousel

en: Category to show
fr: Catégorie à afficher

en: Center
fr: Centre

en: Center vertical align for menu
fr: Alignement vertical centré pour le menu

en: Change
fr: Changement

en: Change homepage page template
fr: Changer le modèle de la page d'accueil

en: Check this box to disable all element animation when scroll.
fr: Cochez cette case pour cacher toutes les animations d'éléments durant le défielement.

en: Check this box to disable sticky header when scroll.
fr: Cochez cette case pour désactiver l'en-tête fixe durant le défilement.

en: Check this box to disable the page title bar on all pages.
fr: Cochez cette case pour désactiver la barre de titre de page sur toutes les pages.

en: Check this box to hide contact form.
fr: Cochez cette case pour cacher le formulaire de contact.

en: Check this box to hide footer back to top button.
fr: Cochez cette case pour cacher le bouton de retour en haut du pied.

en: Check this box to hide footer newsletter form.
fr: Cochez cette case pour cacher le formulaire de newsletter du pied.

en: Check this box to hide footer social section.
fr: Cochez cette case pour cacher la section sociale du pied.

en: Check this box to hide this section.
fr: Cocher cette case pour cacher cette section.

en: Check this box to make hero section full screen.
fr: Cochez cette case pour faire que la section hero soit en plein écran

en: Check this box to show post thumbnail on single post.
fr: Cochez cette case pour afficher la miniature dans les articles.

en: Check this box to show single post meta such as post date, author, category,...
fr: Cochez cette case si vous voulez afficher les métas d’articles tels que la date, l’auteur, la catégorie...

en: Check this if you want to disable default google fonts in theme.
fr: Cochez ceci si vous voulez désactiver les polices Google par défaut dans le thème.

en: Child theme uses it's own theme setting name, would you like to copy setting data from parent theme to this child theme?
fr: Le thème enfant utilise son propre nom de réglage de thème, voulez vous copier les données de réglages depuis le thème parent vers ce thème enfant ?

en: Close
fr: Fermé

en: Color
fr: Couleur

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Comment navigation
fr: Navigation de commentaire

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont clos.

en: Contact Box Title
fr: Titre de boîte de contact

en: Contact Form Shortcode.
fr: Code court du formulaire de contact.

en: Contact Text
fr: Texte de contact

en: Contained
fr: Confinée

en: Content Text
fr: Texte de contenu

en: Copy now
fr: Copier maintenant

en: Counter content
fr: Contenu de compteur

en: Create a support ticket
fr: Créer un ticket de support

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom Link
fr: Lien personnalisé

en: Custom footer %s columns width
fr: Largeur de pied personnalisé en %s colonnes

en: Custom footer 1 column width
fr: Largeur de pied personnalisé en 1 colonne

en: Custom icon
fr: Icône personnalisé

en: Customizer Section Manager
fr: Gestionnaire de section de l’outil de personnalisation

en: Default
fr: Par défaut

en: Default, inside container
fr: Par défaut, dans le conteneur

en: Demo Import
fr: Importation de démo

en: Descending
fr: Descendant

en: Details
fr: Détails

en: Disable (or enable) unused sections to improve Customizer loading speed. Your section settings is still saved.
fr: Désactive (ou active) les sections inutilisées pour améliorer la vitesse de chargement de l’outil de personnalisation. Vos réglages de section restent sauvegardés.

en: Disable Google Fonts
fr: Désactiver les polices Google

en: Disable Page Title bar?
fr: Désactiver la barre de titre de page ?

en: Disable Preload Icon
fr: Désactiver l’icône de pré-chargement

en: Disable Sticky Header?
fr: Désactiver l'en-tête fixe ?

en: Disable animation effect?
fr: Désactiver l'effet d'animation ?

en: Disable footer widgets
fr: Désactiver les widgets de pied

en: Disable the section navigation on mobile
fr: Désactive la section navigation sur mobile

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Display
fr: Affichage

en: Display Layout
fr: Style d&rsquo;affichage

en: Display featured image as header cover.
fr: Afficher l'image mise en avant en couverture d’en-tête.

en: Display page excerpt as header cover description.
fr: Afficher l’extrait de page en tant qu’en-tête de description de couverture.

en: Edit
fr: Éditer

en: Email
fr: Adresse e-mail

en: Enable Image Link
fr: Active le lien de l’image

en: Enable Lightbox
fr: Activer la visionneuse

en: Enable parallax effect (apply for first BG image only)
fr: Activer l'effet parallax (appliqué seulement pour la 1ère image de fond)

en: Enter int numbers and sum of them must smaller or equal 12, separated by "+"
fr: Saisissez les nombres et leur somme doit être inférieure ou égale à 12, séparés par "+"

en: Enter your e-mail address
fr: Entrez votre adresse e-mail

en: FameThemes Demo Importer
fr: Import de démo FameThemes

en: Famethemes Demo Importer
fr: Import de démo FameThemes

en: Fax
fr: Fax.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Features Layout Setting
fr: Réglages de style de fonctionnalités

en: Features content
fr: Contenu de Fonctionnalités

en: Footer %s
fr: Pied %s

en: Footer Copyright
fr: Copyright du pied

en: Footer Socials
fr: Sociaux du pied

en: Footer Widgets
fr: Widgets du pied

en: Free vs PLUS
fr: Gratuit Vs Pro

en: From Theme
fr: Depuis le thème

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Full Page Content
fr: Contenu de pleine page

en: Full Width
fr: Pleine Largeur

en: Full Width - Contained Content
fr: Pleine largeur - Contenu confiné

en: Full Width - Stretched Content
fr: Pleine largeur - Contenu étiré

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Gallery
fr: Galerie

en: Get OnePress Plus now!
fr: Obtenez OnePress maintenant !

en: Get Started
fr: Premiers pas

en: Get in touch
fr: rester en contact

en: Grid
fr: Grille

en: Having Trouble, Need Support?
fr: Un problème ? Besoin de support ?

en: Header
fr: En-tête

en: Header Position
fr: Position d'en-tête

en: Header Transparent
fr: En-tête transparent

en: Header Width
fr: Largeur d’en-tête

en: Hero Background Media
fr: Média de fond Hero

en: Hero Content Layout
fr: Style de contenu Hero

en: Hero Settings
fr: Réglages Hero

en: Hey.
fr: Bonjour.

en: Hide Footer Newsletter?
fr: Cacher la newsletter du pied ?

en: Hide Footer Social?
fr: Cacher le social du pied ?

en: Hide breadcrumb.
fr: Masquer le fil d’Araine.

en: Hide contact form completely.
fr: Cacher complètement le formulaire de contact.

en: Hide footer back to top?
fr: Cacher le retour en haut du pied ?

en: Hide footer.
fr: Masquer le pied.

en: Hide header.
fr: Masquer l'en-tête.

en: Hide item title
fr: Cacher le titre de cet élément

en: Hide page title area.
fr: Masquer la zone de titre de page.

en: Hide post categories
fr: Masque les catégories de publication

en: Hide site tagline
fr: Masquer le slogan du site

en: Hide site title
fr: Masquer le titre du site

en: Hide this section?
fr: Cacher cette section ?

en: Highlight Projects
fr: Projets mis en avant

en: Home
fr: Accueil

en: Hooray! There are no required actions for you right now.
fr: Félicitations ! Il n'y a pas d'actions nécessaires pour l'instant.

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Size
fr: Taille d’icône

en: If you use logo and your logo is too tall, check this box to auto vertical align menu.
fr: Si vous utilisez un logo et qu'il est trop petit, cochez cette case pour aligner verticalement le menu.

en: Import Demo Data
fr: Import des données de démo

en: In order to change homepage section contents, you will need to set template "Frontpage" for your homepage.
fr: Tout d'abord, pour changer les contenus de section d'accueil, vous avez besoin de définir le modèle "Page d'accueil" pour votre page d'accueil.

en: In order to have the one page look for your website, please go to Customize -&gt; Static Front Page and switch "Front page displays" to "A static page".
fr: Tout d'abord pour avoir le look en une page pour votre site, veuillez aller dans Personnaliser -&gt; Page d'accueil statique et changer "La page d’accueil affiche" en "Une page statique".

en: Install Now
fr: Installer

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr: Contenu Introuvable. L'outil de Recherche ou les Liens ci-dessous vous remettront peut-être sur la voie&hellip;

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que rien ne soit trouvé pour votre recherche.

en: It should be your blog page link.
fr: Cela devrait être le lien de votre page de blog.

en: Item
fr: Intitulé

en: Item Spacing
fr: Espacement d’élément

en: Item content source
fr: Source de contenu de l'élément

en: Join our Newsletter
fr: Abonnement à notre newsletter

en: Justified
fr: Justifé

en: Keep Updated
fr: Restez à jour

en: Label Background
fr: Arrière-plan du libellé

en: Label Color
fr: Couleur du libellé

en: Large Text
fr: Grand texte

en: Latest News
fr: Derni&egrave;res nouvelles

en: Layout
fr: Mise en page

en: Layout 1
fr: Style 1

en: Layout 2
fr: Style 2

en: Layout Settings
fr: Réglages de mise en page

en: Layout columns
fr: Mise en page des colonnes

en: Leave a comment
fr: Laissez un commentaire

en: Left
fr: Gauche

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Left sidebar
fr: Barre de gauche

en: Link Color
fr: Couleur de lien

en: Link Hover Color
fr: Couleur de lien au survol

en: Link to single page
fr: Lien vers la page

en: Logo Height In Pixel
fr: Hauteur du logo en pixels

en: MailChimp Action URL
fr: URL d'action Mailchimp

en: Make hero section full screen
fr: Faire la section hero en plein écran

en: Map
fr: Carte

en: Masonry
fr: Maçonnerie

en: Menu Item Padding
fr: Marge intérieure d'élément de menu

en: Menu Link Color
fr: Menu Couleur des liens

en: Menu Link Hover/Active BG Color
fr: Couleur de fond de lien du menu au survol / actif

en: Menu Link Hover/Active Color
fr: Couleur de lien du menu au survol / actif

en: More News Button Text
fr: Texte du bouton Plus de nouveautés

en: More News Page
fr: Plus de page de nouvelles

en: Most Used Categories
fr: Catégories les plus utilisées

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
fr: Besoin d'aide pour configurer %s ? Jetez un œil sur notre documentation.

en: Newer Comments
fr: Commentaires plus récents

en: Newsletter Form Title
fr: Titre du formulaire de newsletter

en: No Sidebar
fr: Aucune colonne latérale

en: No sidebar
fr: Pas de barre

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: Number
fr: Nombre

en: Number footer columns to display.
fr: Nombre de colonnes à afficher dans le pied.

en: Number items
fr: Nombre d'éléments

en: Number of post to show
fr: Nombre d'articles à afficher

en: Older Comments
fr: Commentaires plus anciens

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr: Un commentaire sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: OnePress Dashboard
fr: Tableau de bord OnePress

en: OnePress Documentation
fr: Documentation OnePress

en: OnePress Plus Available! Take a look
fr: OnePress Plus est disponible ! Jetez y un oeil

en: OnePress Theme
fr: Thème OnePress

en: OnePress Theme %s
fr: Thème OnePress %s

en: OnePress is a creative and flexible WordPress ONE PAGE theme well suited for business, portfolio, digital agency, product showcase, freelancers websites.
fr: OnePress est un thème WordPress en UNE PAGE créatif et souple adapté pour les sites web d'entreprises, de portfolio, d'agence, de vitrine de produit ou les indépendants.

en: OnePress is an outstanding creative and flexible WordPress one page theme well suited for business website, portfolio, digital agency, product showcase, freelancers and everyone else who appreciate good design. The theme overall is an elegant and classic one, a fine example of Bootstrap 4 WordPress theme which compatibility with latest version of WooCommerce. (Live preview : https://demos.famethemes.com/onepress)
fr: OnePress est un thème WordPress en une page créatif et souple adapté pour les sites web d’entreprises, de portfolio, d’agence numérique, de vitrine de produit, les indépendants  et tous ceux qui apprécient les bons designs.  Le thème général est élégant et classique, un bel exemple de thème WordPress en Bootstrap 4 compatible avec la dernière version de WooCommerce. (Aperçu en direct : https://demos.famethemes.com/onepress)

en: Only apply when transparent header option is checked.
fr: Appliqué uniquement quand l’option d’en-tête transparent est cochée.

en: Only set if display site tagline.
fr: Défini uniquempent si affichage du slogan du site.

en: Only set if you don't use an image logo.
fr: Défini seulement si vous n'utilisez pas d'image de logo.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups, la page ne peut être trouvée

en: Order
fr: Ordre

en: Order By
fr: Ordre par

en: Order by Page Order
fr: Ordre par ordre de page

en: Our Clients
fr: Nos clients

en: Our Numbers
fr: Nos numéros

en: Our Services
fr: Nos services

en: Our Team
fr: Notre équipe

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Padding Bottom
fr: Marge intérieure basse

en: Padding Bottom:
fr: Padding du bas :

en: Padding Top
fr: Marge intérieure haute

en: Padding Top:
fr: Padding du haut :

en: Padding left and right for Navigation items (pixels).
fr: Marge intérieure gauche et droite pour les éléments de navigation (en pixels).

en: Page Excerpt
fr: Extrait De Page

en: Page Settings
fr: Réglages de page

en: Page Title Area
fr: Zone de titre de page

en: Pages:
fr: Pages

en: Paste Youtube or Vimeo url here
fr: Collez une url vidéo Youtube ou Vimeo ici

en: Phone
fr: Tél

en: Pingback:
fr: Ping

en: Please setup your main Latitude & Longitude first
fr: Veuillez configurer votre latitude et longitude en premier

en: Post author
fr: Auteur Article

en: Posted in %1$s
fr: Publié dans  %1$s

en: Pricing Table
fr: Tableau de prix

en: Primary
fr: Principal

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Read More Link
fr: Lien pour lire la suite

en: Read More Text
fr: Texte pour lire la suite

en: Read Our Blog
fr: Lisez notre blog

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre 1er article ? <a href="%1$s">Lancez vous ici</a>.

en: Recommend Plugins
fr: Extensions recommandées

en: Recommended Actions
fr: Actions recommandées

en: Remove
fr: Enlever

en: Reply
fr: Réponse

en: Responsive Menu Button Color
fr: Couleur du bouton de menu responsive

en: Retina Logo
fr: Logo Retina

en: Right
fr: Droite

en: Right Sidebar
fr: Colonne latérale droite

en: Right sidebar
fr: Barre de droite

en: Rotating Text Background
fr: Arrière-plan de texte rotatif

en: Rotating Text Color
fr: Couleur de texte rotatif

en: Row Height
fr: Hauteur de ligne

en: Save time by import our demo data, your website will be set up and ready to customize in minutes. %s
fr: Gagnez du temps en important nos données de démo, votre site sera configuré et prêt à personnaliser rapidement. %s

en: Scroll to top when click to the site logo or site title, only apply on front page.
fr: Retour en haut au clic sur le logo ou le titre du site, uniquement sur la page d’accueil.

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de la recherche pour&nbsp;: %s

en: Secondary Color
fr: Couleur secondaire

en: Section Content
fr: Contenu
     de la 
    section

en: Section Description
fr: Description de section

en: Section ID:
fr: ID de section

en: Section Order & Styling
fr: Style & ordre de section

en: Section Settings
fr: Réglages de section

en: Section Subtitle
fr: Sous-titre de section

en: Section Title
fr: Titre
     de 
    section

en: Section heading
fr: En-tête de section

en: Section subtitle
fr: Sous-titre de section

en: Section: About
fr: Section : à propos

en: Section: Call to Action
fr: Section : appel à l’action

en: Section: Contact
fr: Section : Contact

en: Section: Counter
fr: Section : Compteur

en: Section: Features
fr: Section : Fonctionnalités

en: Section: Gallery
fr: Section: Galerie

en: Section: Hero
fr: Section : Hero

en: Section: Map
fr: Section : carte

en: Section: News
fr: Section nouveautés

en: Section: Pricing
fr: Section : tarification

en: Section: Projects
fr: Section : projets

en: Section: Services
fr: Section : Services

en: Section: Slider
fr: Section : diaporama

en: Section: Team
fr: Section : Équipe

en: Section: Testimonials
fr: Section : Témoignages

en: Section: Video Lightbox
fr: Section : Vidéo Lightbox

en: Select Gallery Page
fr: Sélectionner la page de galerie

en: Select Gallery Source
fr: Sélectionner la source de la galerie

en: Select a page
fr: Sélectionner une page

en: Select member
fr: Choix de membre

en: Select page
fr: Choisissez une page

en: Service content
fr: Contenu de service

en: Services Layout Settings
fr: Réglages de mise en page des services

en: Set your homepage page template to "Frontpage".
fr: Définissez votre modèle de page d'accueil en "Page d'accueil".

en: Settings saved
fr: Réglages sauvegardés

en: Setup front page displays
fr: Paramétrer l'affichage de l'accueil

en: Show single post meta
fr: Afficher les métas d’article

en: Show single post thumbnail
fr: Afficher la miniature dans les articles

en: Single Post
fr: Article

en: Site Colors
fr: Couleurs du site

en: Site Layout
fr: Mise en page du site

en: Site Layout, apply for all pages, exclude home page and custom page templates.
fr: Mise en page du site, appliquée sur toutes les pages, sauf la page d’accueil et les modèles de pages personnalisés.

en: Site Tagline Color
fr: Couleur de slogan du site

en: Site Title Color
fr: Couleur du titre du site

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Slider
fr: Diaporama

en: Slider animation speed
fr: Vitesse d'animation de diaporama

en: Slider duration speed
fr: Durée de diaporama

en: Small Text
fr: Petit texte

en: Social Footer Title
fr: Titre du social de pied

en: Social network
fr: Réseau social

en: Socials
fr: Réseaux sociaux

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères.

en: Start Customize
fr: Commencer la personnalisation

en: Subscribe
fr: Abonnement

en: Success
fr: Succès

en: Support for %s WordPress theme is conducted through FameThemes support ticket system.
fr: Le support pour le thème WordPress %s est géré par le système de ticket de support de FameThemes.

en: Switch "Front page displays" to "A static page"
fr: Basculer "La page d'accueil affiche" en "Une page statique"

en: Tagged %1$s
fr: Étiqueté %1$s

en: Team Layout Settings
fr: Réglages de mise en page de l’équipe

en: Team members
fr: Membres d'équipe

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Text Color
fr: Couleur de texte

en: Text animation
fr: Animation de texte

en: Text animation speed
fr: Vitesse d'animation de texte

en: The amount of time in between slides, expressed as the number of milliseconds.
fr: La durée de transition entre les panneaux en millisecondes.

en: The delay between the changing of each phrase in milliseconds.
fr: Le délai entre le changement de chaque phrase en millisecondes.

en: The hero content padding bottom in percent (%).
fr: Le padding bas du contenu hero en pourcentage (%)

en: The hero content padding top in percent (%).
fr: Le padding haut du contenu hero en pourcentage (%)

en: The page cover padding bottom in percent (%).
fr: La marge intérieure basse de couverture de page en pourcentage (%)

en: The page cover padding top in percent (%).
fr: La marge intérieure haute de couverture de page en pourcentage (%)

en: The social profiles specified below will be displayed in the footer of your site.
fr: Les profils sociaux spécifiés ci-dessous seront affichés dans le pied de page de votre site.

en: Theme Customizer
fr: Configuration du thème

en: Theme Documentation
fr: Documentation du thème

en: Theme Options
fr: Choix de Thème

en: This is the speed at which the image will fade in. Integers in milliseconds are accepted.
fr: Ceci est la vitesse à laquelle l’image sera estompée. Les nombres en millisecondes sont acceptés.

en: Title
fr: Titre :

en: To Theme
fr: Vers le thème

en: Top
fr: Haut

en: Transparent Logo
fr: Logo transparent

en: Transparent Retina Logo
fr: Logo Retina transparent

en: Transparent Site Tagline Color
fr: Couleur de slogan transparent du site

en: Transparent Site Title Color
fr: Couleur de titre transparent du site

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fr: Essayez de voir du côté des archives mensuelles. %1$s

en: Upgrade to %1s to unlock this feature.
fr: Mettez jour vers %1s pour déverrouiller cette fonction.

en: Upgrade to <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> to be able to add more items and unlock other premium features!
fr: Mettez à niveau vers <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> pour pouvoir ajouter plus d’éléments et dévérouiller d’autres fonctions premium !

en: Use excerpt metabox
fr: Utiliser la boîte méta d’extrait

en: User media
fr: Média utilisateur

en: Video url
fr: Adresse URL de la vidéo

en: View More
fr: Voir la suite

en: Want to add <strong>background video</strong> for hero section? Upgrade to <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> version.
fr: Vous voulez ajouter un <strong>arrière-plan vidéo</strong> pour la section hero ? Mettez à niveau en version <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a>.

en: Warning
fr: Attention

en: We are <span class="js-rotating">OnePress | One Page | Responsive | Perfection</span>
fr: Nous sommes <span class="js-rotating">OnePress | Une page | Responsive | Perfection</span>

en: Welcome to OnePress - Version %1s
fr: Bienvenue sur OnePress - Version %1s

en: Welcome! Thank you for choosing %1$s! To fully take advantage of the best our theme can offer please make sure you visit our <a href="%2$s">Welcome page</a>
fr: Bienvenue ! Merci à vous d'avoir choisi %1$s ! Pour profiter pleinement de ce que notre meilleur thème peut vous offrir veuillez visiter notre <a href="%2$s">page de bienvenue</a>

en: Why choose Us
fr: Pourquoi nous choisir&nbsp;?

en: Widget Title Color
fr: Couleur de titre de widget

en: WooCommerce Sidebar
fr: Barre WooCommerce

en: You can install %1$s plugin and go to Customizer &rarr; Section: Contact &rarr; Section Content to show a working contact form here.
fr: Vous pouvez installer l'extension %1$s et aller dans Personnaliser &rarr; Section : Contact &rarr; Contenu de section pour afficher un formulaire de contact.

en: You can use text rotate slider in this textarea too.
fr: Vous pouvez aussi utiliser le diaporama de texte tournant dans cette zone de texte.

en: You're using %1$s theme, It's a child theme of OnePress
fr: Vous utilisez le thème %1$s, c'est un thème enant de OnePress

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation

en: Your counter label
fr: Votre label de compteur

en: Your settings were copied.
fr: Vos réglages sont copiés.

en: about
fr: A propos

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réaction sur &ldquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&rdquo;
fr[1]: %1$s réactions sur &ldquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&rdquo;

en: counter
fr: compteur

en: features
fr: fonctionnalités

en: gallery
fr: galerie

en: image
fr: Image

en: news
fr: nouveautés

[ctx: post author]
en: by %s
fr: par %s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
fr: Publié le %s

en: services
fr: Services

en: team
fr: équipe
